Siteyi Tavsiye Et
 
 
Giriş Sayfası Olarak Ayarla
 
Sık Kullanılanlara Ekle  
 
Anasayfa   Açıklama   Kitap Siparişi   Linkler&MP3   Radyo   Soru-Cevap   İrtibat  
 
 
 
 
 Ana-Baba Hakkı
 Karı-Koca Hakkı
 Evlat Hakkı ve Terbiyesi
 Nikah Düşmeyenler
 Evleneceklere Öğütler
 Evlilik, Nikah-Boşanma
 Dinde Örtünmenin Yeri
 Merak Edilenler
 Sağlık Tavsiyeleri
 Kıssadan Hisse
 
 
 
pan style="font-size:px;">

SaÄŸlık ve huzur içinde yaÅŸamak, Allahın kullarına iki büyük ihsanıdır. Hadîs-i ÅŸerîf

 
 
Günün Erkek İsmi
Fedai
 
Günün Kız İsmi
Hamiyet
 
 
  Türkiye Çocuk Dergisi  
     
  Yemek Zevki Dergisi  
     
   
 
Evlilik ve Aile Bilgileri  
  Fransa’nın meşhur şair kadınlarından, Madam Lara Mardirous diyor ki:

“Kadınlarınıza söyleyiniz! Sahip oldukları aile hayatının kıymetini bilsinler! Yaşadıkları İslami hayat, ne büyük nimet, ne büyük saadet! Bu yaşayış onları öyle sıkıntılardan korur ki...

Ah, şu omzumda hıçkırarak ağlamış kızların adedini bilseler. Kulaklarım, böyle kızların çok feci ve kalbleri yakan şikâyetleri ile dolu. Evet, ışıklar ve çiçeklerle süslü balolar, konserler çok tatlı gibi görünür. Aslında buralar, kadınların sömürüldüğü, erkeklere sunulduğu, şehvetlerin tatmin edildiği yerler... Buralar, bir azap hücresi, bir cehennemdir.

Türk erkeklerine sesleniyorum:
Kadınlarınıza, kızlarınıza bunları iyice anlatın. Sakın bu yapılanların kadınlara iyilik olarak yapıldığını zannetmesinler. Bunların sadece ve sadece kadını istismar için yapıldığını bilsinler, sakın bunlara özenmesinler.” (C. Şehabettin; Evrak-ı eyyam)

Son yıllarda ısrarlı bir şekilde aile dinamitlenmekte, aileyi yıkmak, parçalamak için ne gerekiyorsa yapılmaktadır. Aslında aile ile uğraşmak, evi otele çevirmek, bindiği dalı kesmek, toplumun huzurunu bombalamak demektir. Kadının da “eşitlik” adı altında, “eşitsizliğe” sürüklenmesidir.

Bir milletin aile yapısı sağlam ise, devlet yapısı da sağlam ve uzun ömürlü olur. Bunun en güzel örneği Osmanlı toplumudur. Zaman zaman devlet bünyesinde görülen çatlaklar, isyanlar, aile sayesinde toplumun geneline sıçramamış ve bu millet en zor dönemlerde bile, içinde bulunduğu halden, sağlam aile yapısı sayesinde, rahatça silkinip ayakları üstünde durmasını bilmiştir.

Osmanlıda aile sağlamlığını temin eden başlıca âmil, dinimizin bildirdiği şekilde, erkek ve kadının yaratılış gayelerine uygun olarak, toplumda yerini almış olmasıdır. Erkek, rızkı temin için dış hizmette; hanım ise, aile yuvasını ve nesli muhafazada içerde vazife görmüştür. Bu güzel iş bölümünün bir semeresi olarak da, toplumun huzur kaynağı olan, “Büyüklere hürmet ve itaat, küçüklere şefkat ve muhabbet” prensibi teşekkül etmiştir.

Biz de, sitemizde, Ehl-i sünnet âlimlerinin kıymetli kitaplarından alarak hazırladığımız, ana-baba hakkı, karı-koca hakkı, evlat hakkı ile diğer evlilik ve aile bilgilerini, merak edilen soruların cevaplarını, siz kıymetli okuyucularımıza sunuyoruz.

Bu konularla ile ilgili sorularınıza, sitemizde cevap bulmanız mümkündür. Sitemize bakıp da, cevabını bulamadığınız sorularınızı, soru-cevap formu ile iletebilirsiniz. Bu sorularınıza, www.dinimizislam.com sitesi tarafından verilen cevaplar da, yine bu âlimlerin kıymetli kitaplardan alınmıştır.

Sitemiz her gün güncellenmekte olup, yeni sorulara verilen cevaplar da, sitemize eklenmektedir.
 
   
  Sahibi:
Mehmet Ali Demirbaş
Gazeteci - Yazar
29 Ekim Cad. No:23 Kat:4
Yenibosna İstanbul
 
 
 
     
 
Güncellenme Tarihi
10/23/2017
Sitemize yeni soru-cevaplar eklenmekte ve hergün güncellenmektedir.
Sitemizdeki bilgilerden, orijinaline sadık kalmak şartıyla, alınıp istifade edilebilir.
Ziyaretçi Sayısı